Torcik bezowy z truskawkami

Nie wiem czemu utarła się obiegowa opinia że torty bezowe są trudne i czasochłonne w wykonaniu oraz nieznośnie słodkie. Ten przepis pozwolił mi wyzbyć się tych stereotypów i zaimponować moim dziadkom :). Polecam na każdą okazję.

Skład:

5 białek
300 g cukru
500 g śmietany kremówki
250 g serka mascarpone
ok. 500 g truskawek jagód/borówek amerykańskich
szczypta soli
1 łyżka cukru wanilinowego

Przygotowanie bezy:

Włączamy piekarnik tak by się rozgrzał do 180 stopni. Białka ubijamy na sztywną pianę dodając do nich szczyptę soli (najlepiej w jakimś robocie kuchennym). Po ubiciu białek powoli dosypujemy do nich cukier (nadal ubijając masę), po wsypaniu całego cukru proponuję nadal ubijać tak około 2 minut (wychodzi bardzo sztywna konsystencja). Na papierze do pieczenia nakreślamy ołówkiem 2 okręgi około 27 cm średnicy (np. odrysowując od talerza). Okręgi wypełniamy około 1 centymetrową warstwą ubitego białka z cukrem – proponuję wykonać to przy użyciu rękawa do dekoracji. Jeden okręgów należy zaopatrzyć w wyższy rant – będzie on spodem torcika a dzięki rantowi masa nie wypłynie poza tort. Jak się piekarnik rozgrzeje do 180 stopni, zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i wkładamy przygotowane okręgi. Pieczemy 30 minut, po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy bezy w środku do ostygnięcia przez kolejne 30 minut. Gotowe bezy trzeba odłączyć od papieru do pieczenia – UWAGA bezy są bardzo kruche!

Przygotowanie masy śmietanowej:

Śmietanę należy ubić (tu znowu jest przydatny robot kuchenny). Do ubitej śmietany wkładamy serek mascarpone i cukier waniliowy/wanilinowy – mieszamy to wszystko tak długo aż otrzymamy jednolitą masę.

Przygotowanie torcika:

Na dolną bezę (tą z rancikiem) wykładamy pocięte na plasterki truskawki. Na truskawki wykładamy warstwę masy śmietanowej i przykrywamy ją kolejną warstwą pociętych truskawek. Całość przykrywamy drugą bezą. Torcik musi teraz trafić do lodówki na 2-3 godziny (najlepiej w szczelnym pojemniku tak żeby nie przesiąkł zapachami z lodówki).

 

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*