Arduino Uno na płytce stykowej

Po dłuższej przerwie nadszedł czas na powrót do arduino. Tym razem nic skomplikowanego jednak będącego podstawą do projektów które będą przenoszone z płytek stykowych na płytki obwodów drukowanych – czyli arduino (Uno) stworzone od zera na płytce stykowej i programowane przez interfejs ISP.

Schemat:

arduino Uno simple schema

 

Schemat połączeń jest prosty i sprawdzony. Po złożeniu układu i podłączeniu go do programatora (Ja używam USBasp) trzeba wgrać bootloader, tu spotkałem się z małym problemem – programator nie umiał się skomunikować z układem. Powodem było ustawienie programatora na  programowanie układów taktowanych częstotliwością większa niż 1,5 MHz a ponieważ był to układ świeżo zakupiony, to był taktowany zegarem wewnętrznym 1kHz (z tego co pamiętam). Przestawienie programatora na „niską częstotliwość” załatwiło sprawę.

Bootloader wgrałem dla poniższych ustawień płytki (w pliku boards.txt):

uno.name=Arduino Uno
uno.upload.protocol=stk500
uno.upload.maximum_size=32256
uno.upload.speed=115200
uno.bootloader.low_fuses=0xff
uno.bootloader.high_fuses=0xde
uno.bootloader.extended_fuses=0x05
uno.bootloader.path=optiboot
uno.bootloader.file=optiboot_atmega328.hex
uno.bootloader.unlock_bits=0x3F
uno.bootloader.lock_bits=0x0F
uno.build.mcu=atmega328p
uno.build.f_cpu=16000000L
uno.build.core=arduino
uno.build.variant=standard

Po wgraniu bootloadera należy przestawić programator na „wysoką częstotliwość” i można wgrywać już programy (np. standardowy przykład z migającą diodą na D13). I tu się pojawił kolejny problem – nie mogłem wgrać programu. Chwile googlowania i po dopisaniu do pliku boards.txt linii „uno.build.variant=standard” wszystko zaczęło działać.

To be continued…. 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*