Silnik krokowy – tak mało pinów a tak dużo silników

No to stało się jasne że bez dodatkowych nakładów pracy nie ma możliwości by do atm168/328 podłączyć 6 silników krokowych (takie były założenia). Jako że układ ma w sumie 20 wyjść/wejść, a podłączenie 1 silnika idzie na 4 złączach to nawet fizycznie się tego by nie dało (potzebnych nóżek to przecież 24 sztuki). Należy jeszcze pamiętać że dodatkowo potrzebne są piny do obsługi Ethernetu, karty SD i wyświetlacza LCD (w sumie to 6). I tu się się pojawia kwestia dodatkowych nakładów pracy. Możliwe jest połączenie silnika przez tylko 2 piny, traci sie tu dobrodziejstwo półkroków ale założenia nie przewidują robiena za pomocą tego rozwiązania maszyn dokładnych (np. frezarek CNC – do tego wystarczą 3 silniki które da się podłączyć do tego układu w takiej konfiguracji poprzez 4 rzyłowe linie sterujące).

Na razie i tak jedzie do mnie tylko 1 silnik to potrenuję na nim sterowanie na 4 kablach. Poniżej podaję schemat połączenia na ULN2003 dla sterowania na 2 kablach. W przyszłości trzeba będzie poprostu przygotować sobie dedykowane płytki tego typu (myślę żeby za jednym zamachem zrobić 10 sztuk, układ w smd kosztuje 90 gr do tego dioda i rezystory bez robocizny układ powinien kosztować nie więcej jak 3,50 – 4 złote).

Dodaj komentarz

Możesz użyć HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*